ورود موکلین
گروه مشاورین رهپوی دات کام
ما دیدگاه شما را نسبت به دفاتر ارائه دهنده خدمات مهاجرتی تغییر می دهیم. صداقت ما، اعتبار ما و راز موفقیت شما

امتحان ناتی یکی از مقوله هایی هست که درصد زیادی از سوالهای ایمیلی و تلفنی دفتر رهپوی را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل سعی می کنیم بدینوسیله شما را از ابعاد مختلف این امتحان آگاه سازیم.

توجه! این خبر مربوط به سال 2012 می باشد و در آرشیو اخبار سایت رهپوی قرار گرفته است. اخبار جدید را از کانال خبری رهپوی در تلگرام دنبال نمایید. در سال 2016 امتحان ناتی در ایران گرفته می شود.

مطالبی که در زیر در رابطه با امتحان ناتی مطالعه می فرمایید برگرفته از آخرین اخبار منتشر شده از سازمان ناتی در استرالیا (جولای 2012) و مقداری هم از تجربیات و تحلیلهای مشاورین رهپوی می باشد.

ناتی نام یک سازمان در استرالیا می باشد که مسولیت تایید حرفه مترجمی در استرالیا را به عهده دارد. هر فردی که در استرالیا (چه استرالیایی و چه مهاجر) بخواهد از راه حرفه مترجمی کسب درآمد نماید باید قبل از هر چیز مهارت مترجمی خود را در توسط سازمان ناتی مورد سنجش قرار دهد. اگر مهارت وی مورد تایید بود می تواند به عنوان مترجم در استرالیا انجام وظیفه نماید.

برای افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا دارند نیز سازمان ناتی می تواند اهمیت داشته باشد. به این دلیل که از جولای سال 2011 به بعد اداره مهاجرت استرالیا اعلام نمود اگر هر ایرانی تاحدی به زبان انگلیسی و فارسی تسلط داشته باشد که سازمان ناتی تسلط وی را به این دو زبان تایید نماید 5 امتیاز به مجموع امتیازات آن فرد اضافه خواهد گردید. این 5 امتیاز برای خیلی از افراد مهم است و می تواند تعداد خیلی زیادی را از ارائه نمره 7 در امتحان آیلتس برهاند. همچنین افرادی که رشته تحصیلی آنها مترجمی زبان انگلیسی میباشد، در صورتیکه شغل مترجمی جزء لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا باشد (که در تاریخ امروز یعنی 6 آگوست 2012 نیست) می توانند مدارک خود را جهت تایید شدن به سازمان ناتی ارسال نمایند و اگر این سازمان مدارک آنها را تایید نمود از طریق رشته مترجمی به استرالیا مهاجرت نمایند.

سازمان ناتی مهارتهای مترجمی را از طریق یک آزمون مورد سنجش قرار می دهد که آن آزمون به امتحان ناتی شهرت یافته است.

امتحان ناتی به سه بخش اصلی تقسیم می گردد. پیشرفته، حرفه ای و نیمه حرفه ای. بخش حرفه ای و نیمه حرفه ای بیشتر مد نظر ما ایرانیها است. بخش حرفه ای برای افرادی است که می خواهند از طریق مترجمی زبان انگلیسی به استرالیا مهاجرت نمایند و در آنجا و یا حتی در خود ایران به کار مترجمی مشغول شوند. هزینه امتحان حرفه ای 1234 دلار استرالیا می باشد که 106 دلار هم باید بابت اسم نویسی پرداخت نمود یعنی مجموع هزینه بخش حرفه ای 1340 دلار استرالیا می باشد. بخش نیمه حرفه ای برای افرادی است که تنها هدفشان از دادن این امتحان این است که 5 امتیاز به مجموع امتیازاتشان برای مهاجرت به استرالیا اضافه نمایند. هزینه امتحان نیمه حرفه ای 555 دلار استرالیا می باشد که آنها هم باید 106 دلار بابت ثبت نام پرداخت نمایند بنابر این کل هزینه بخش نیمه حرفه ای 661 دلار استرالیا می باشد.

یک مشکل وجود دارد و آن هم این است که سازمان ناتی امتحان نیمه حرفه ای را تنها در خود استرالیا و یا نیوزلند می گیرد. طبق تجربه دفتر رهپوی، استرالیا و نیوزلند به ایرانیها جهت شرکت در امتحان ناتی ویزا نمی دهند. بنا بر این برای افرادی که قصد گرفتن 5 امتیاز امتحان ناتی را دارند تنها راه، شرکت در امتحان حرفه ای می باشد که هم سختتر است (البته خیلی ها معتقند از آیلتس 7 در همه اسکیلها راحتتر است اما مقایسه اینکه سختتر یا راحتتر است ممکن نیست چون دو سبک متفاوت می باشند) و هم 1340 دلار هزینه دارد.

پس اگر فردی به هر دلیل که خودش صلاح می داند نتیجه گرفت که باید برای کسب 5 امتیاز در امتحان ناتی شرکت کند به ترتیب زیر می تواند برای این امتحان برنامه ریزی نماید.

1- قبل از اول جولای هر سال میلادی 106 دلار پرداخت نموده و برای امتحان ثبت نام نماید. امتحان وی در هفته اول سپتامبر همان سال میلادی برگزار خواهد گردید.
2- قبل از 15 دسامبر هر سال میلادی ثبت نام نماید. امتحان وی در هفته اول مارچ سال میلادی بعد برگزار خواهد گردید.
3- امتحان ناتی در زمانهای فوق در تهران هم برگزار می گردد و بعد از ثبت نام محل امتحان به شما معرفی خواهد گردید. البته قبلا هم ناتی گفته بود که این امتحان در ایران برگزار خواهد گردید اما متاسفانه به بعضی دلایل برگزار نشد. به هر حال جولای سال 2012 دوباره ناتی عنوان نموده است که این امتحان (الیته بخش حرفه ای امتحان) در تهران برگزار خواهد گردد.
4- دفتر رهپوی جهت تهیه نمونه سوالها و ثبت نام بدون هزینه اضافی در خدمت موکلین خود خواهد بود.

موفق باشید

جهت کپی مطالب این وب سایت حتما همانگی های لازم را با دفتر رهپوی دات کام به عمل آورید.