ورود موکلین
گروه مشاورین رهپوی دات کام
ما دیدگاه شما را نسبت به دفاتر ارائه دهنده خدمات مهاجرتی تغییر می دهیم. صداقت ما، اعتبار ما و راز موفقیت شما

تغییرات جدید در اولویت بررسی پرونده ها توسط اداره مهاجرت استرالیا

توجه! این خبر مربوط به سال 2010 می باشد و در آرشیو اخبار سایت رهپوی قرار گرفته است. اخبار جدید را از کانال خبری رهپوی در تلگرام دنبال نمایید.

شروع سال 2010 مصادف شد با تغییر و تحولات اساسی در قوانین مهاجرت استرالیا که البته ریشه اصلی این تغییرات به بحران اقتصادی سال گذشته بر می گردد که باعث شد دولت استرالیا دریابد که سیستم و نحوه سازمان دهی مهاجران به این کشور آنطور هم که به نظر می رسید منظم و قابل اطمینان نبود و اشتباه سیاست مهاجر پذیری کانادا که باعث اشباع و بی نظمی در بازار کار کانادا گردید در حال به وقوع پیوستن در استرالیا بود.

در طی سال گذشته دفتر رهپوی دات کام سعی خود را نمود که تا حد ممکن هموطنان و موکلین خود را در جریان وقایع بوجود آمده قرار دهد. ما با ارائه اطلاعات و اضافه نمودن تحلیلهای خودمان کمک نمودیم تا موکلینمان بتوانند از شرایط مهاجرت به استرالیا و موقعیت پرونده خود یک برآورد کلی بدست بیاورند.

معمولا تغییرات اساسی و حائز اهمیت شامل: لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا، لیست مشاغل مورد نیاز ایالتهای استرالیا، اولویت زمانبندی برسی پرونده ها توسط اداره مهاجرت استرالیا، میزان سهمیه سالانه اداره مهاجرت و ایالتها و نمره مطلوب در امتحان آیلتس می باشد. که خوشبختانه! همه این تغییرات از اول سال میلادی 2010 تا کنون یکی پس از دیگری به وقوع پیوستند و هنوز هم نمی توان گفت که به نقطه ثبات رسیده ایم و دیگر منتظر تغییری نخواهیم بود چرا که وزیر مهاجرت همین امروز یک بار دیگر صراحتا اعلام کرد که اداره مهاجرت استرالیا حافظ منافع اقتصادی استرالیا می باشد و هر زمان که احساس کند تغییراتی در سیاست و نحوه پذیرش مهاجرین به نفع اقتصاد استرالیا می باشد آن تغییرات را به مرحله عمل خواهد گذاشت.

مشاورین رهپوی دات کام بر این عقیده می باشند که همیشه اینطور نیست که تغییرات و به اصطلاح خودمان و موکلینمان "سخت گیری در قوانین مهاجرتی" به ضرر فرد مهاجر می باشد. ممکن است تغییر قوانین باعث گردد تعداد نفرات کمتری واجد الشرایط مهاجرت به استرالیا باشند اما این خوبی را دارد که افرادی که واجدالشرایط هستند می توانند با اطمینان خاطر بیشتری اقدام نموده و نسبت به موقعیت خود (به لحاظ اجتماعی و شغلی) در کشور جدید احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

قبل از اینکه وارد تغییر در اولویت بندیها که امروز (28 تیر 1389) اعلام گردید شویم، از این موقعیت استفاده نموده و یک جمع بندی کلی از تمامی وقایع امسال بطور خیلی خلاصه ارائه می دهیم تا تصویر بهتری اوضاع کنونی بدست آورید.

- لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا SOL تعدیل شد و از 400 شغل مورد نیاز به 181 شغل مورد نیاز تقلیل یافت. هر فردی که بخواهد بدون داشتن اسپانسر از طریق مهارت و تخصص به استرالیا مهاجرت نماید حتما باید مطمئن باشد که شغل وی در این لیست وجود دارد.

- لیست مشاغل MODL حذف گردید. لیست MODL شامل یکسری مشاغل می شد که از نظر اداره مهاجرت استرالیا بیشتر مورد نیاز بودند و به همین دلیل 15 امتیاز بیشتر از مشاغل دیگر به آنها تعلق می گرفت. برای افرادی که سن آنها بالای 29 سال بود خیلی مفید بود که شغل آنها در این لیست وجود داشته باشد در غیر اینصورت معمولا یا باید کمبود امتیاز سن را از طریق اخذ نمره 7 در آیلتس جبران می نمودند و یا از طریق اسپانسر اقدام می کردند. به هر حال مشخص گردید که مشاغل عنوان شده در این لیست هم دیگر با موقعیت شغلی جدید در استرالیا همخوانی ندارند و به همین دلیل این لیست هم حذف گردید.

- لیست مشاغل بحرانی Critical List که بوجود آمده از دوران بحران اقتصادی بود حذف گردید. اداره مهاجرت استرالیا خواست با اعلام این لیست خود را از سیل پرونده هایی که در دوران بحران اقتصادی جهانی به سمت اداره مهاجرت استرالیا روان شده بود نجات داده و یک سیستم کم کردن پرونده ها را ایجاد کند. به این ترتیب که پرونده افرادی در اولویت بررسی قرار می گرفت که شغل آنها در این لیست وجود داشته باشد و باقی افراد باید 3 سال یا بیشتر صبر می کردند تا به درخواست آنها جهت مهاجرت به استرالیا پاسخ داده شود ، سپس اداره مهاجرت به این نتیجه رسید که به جای لیست اصلی که 400 شغل را شامل می شد یک لیست SOL جدید و مختصر و مفید اعلام کند که در واقع جایگزین همین Critical List هم بشود. پس Critical List هم حذف گردید و هر فردی که شغلش در لیست جدید مشاغل مورد نیاز استرالیا نبود به ایالتها و یا کارفرماهای استرالیا ارجاء داده شد تا از طریق اسپانسر اقامت استرالیا را دریافت نماید.

- پس از اعلام تغییرات فوق اداره مهاجرت استرالیا با یک بحران مواجه گردید به این ترتیب که انواع و اقسام پرونده ها در اداره مهاجرت وجود داشت که بر اساس قوانین قبلی ارسال شده بودند و نیاز به پاکسازی داشتند (از جمله تعداد 20.000 پرونده که به متقاضیان ارجاع داده شد). همچنین یک سازماندهی جدید و جدی مورد نیاز بود تا اداره مهاجرت استرالیا بتواند با خیال راحتتری پرونده های جدید را بپذیرد. به همین دلیل اداره مهاجرت یک وقفه 2 ماهه اعلام نمود که در آن دو ماه (از تاریخ 17 اردیبهشت 1389 تا تاریخ 9 تیر 1389) هیچ پرونده جدیدی را نپذیرفت تا بتواند به اصطلاح کمی به کارهای عقب افتاده رسیدگی نماید.

- در جریان این سازماندهی جدید ، ایالتهای استرالیا هم تصمیم گرفتند که جهت منطبق نمودن خود با سیستم جدید مهاجرت به استرالیا پذیرش پرونده های جدید اسپانسرشیپ را برای مدتی به حالت تعلیق در بیاورند. از زمانی که لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا به 181 شغل کاهش یافته است مسئولیت ایالتها نیز بزرگتر و سنگینتر شده است چرا که اداره مهاجرت استرالیا اعلام کرده است که اگر شغل افرادی در بین این 181 شغل عنوان شده در لیست جدید نباشد اما این افراد بتوانند از یکی از ایالتهای استرالیا اسپانسرشیپ دریافت نمایند باز هم واجد الشرایط مهاجرت به استرالیا خواهند شد. به همین دلیل ایالتها پیش بینی حجم سنگینی از درخواست جهت اسپانسرشیپ را نمودند و بهتر دیدند تا با ایجاد تعلیق در پذیرش پرونده های جدید فرصتی بدست بیاورند تا سیستم خود را آماده شرایط جدید و به روز نمایند.

- در تاریخ 25 جون 2010 (4 تیر 1389) اداره مهاجرت استرالیا رسما سیستم جدیدی را در رابطه با کد بندی مشاغل مورد استفاده قرار داد. تا آن زمان سیستم کد بندی مشاغل استرالیا با حروف اختصاری ASCO شناخته می شد که گویای سیستم استاندارد شاخه بندی مشاغل در استرالیا بود. اما از این تاریخ به بعد این سیستم به ANZSCO تغییر یافت که شامل سیستم استاندارد شاخه بندی مشاغل در استرالیا و نیوزلند می گردد. سیستم ASCO ضعفهایی داشت که وارد شدن به آن در این بحث نمی گنجد. مهم این است که مهاجرین، چه آنهایی که اقدام نموده اند و چه آنهایی که می خواهند اقدام نمایند باید در صورت نیاز پرونده خود را با سیستم جدید منطبق نمایند که معمولا این کار توسط وکیل شما انجام می گردد.

پس از مروری بر آن چه گذشت می پردازیم به خبر امروز:

پس از تغییرات سال جاری که مختصری از آن در بالا ذکر گردید خیلی دور از ذهن نبود که اداره مهاجرت استرالیا نحوه اولویت بندی در زمان بررسی پرونده های مهاجرتی را بازنگری نماید. هر چند که اولویت بندی های جدید که اعلام گردید با اولویت بندیهای قدیم تفاوت چندانی ندارد اما با توجه به اعلام لیستهای جدید لازم بود که تعدادی زیادی در این رابطه از سر در گمی در بیایند. اولویت بندیهای جدید به شرح زیر می باشد.

1- افرادی که از طرف یک کارفرما در استرالیا اسپانسر می شوند.
2- افرادی که دارای اسپانسر ایالتی می باشند.
3- افرادی که شغل آنها در لیست مشاغل مورد نیاز SOL جدید (بین 181 شغل اعلام شده) می باشد.
4- باقی افراد.

باز هم با همه این تغییر و تحولات از این اولویت بندی جدید اداره مهاجرت به وضوح می توان دید که سیاست مهاجرتی استرالیا شدیدا بر اساس نیاز بالقوه کارفرماها و ایالتهای استرالیا تنظیم شده است. هدف این نیست که فرد مهاجرت نماید. هدف این است که مهاجر جدید الورود به استرالیا بتواند وارد بازار کار این کشور گردد. به همین دلیل است که حتی اگر شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود نداشته باشد اما از طرف یک کارفرما و یا یک ایالت در استرالیا اسپانسرشیپ دریافت نموده باشید. پرونده شما از دید اداره مهاجرت استرالیا در اولویت بالاتری قرار گرفته و نتیجه درخواست شما جهت مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت و تخصص زودتر بدستتان خواهد رسید.


جهت کپی مطالب این وب سایت حتما همانگی های لازم را با دفتر رهپوی دات کام به عمل آورید.