ورود موکلین
گروه مشاورین رهپوی دات کام
ما دیدگاه شما را نسبت به دفاتر ارائه دهنده خدمات مهاجرتی تغییر می دهیم. صداقت ما، اعتبار ما و راز موفقیت شما

تغییرات 8 فوریه 2010 چیست و چه تاثیراتی بر روند مهاجرت به استرالیا دارد؟

توجه! این خبر مربوط به سال 2010 می باشد و در آرشیو اخبار سایت رهپوی قرار گرفته است. اخبار جدید را از کانال خبری رهپوی در تلگرام دنبال نمایید.

قبل از اینکه مطالب زیر را مطالعه نمایید به شما پیشنهاد می دهیم اخباری که در زمینه تغییر قوانین 23 سپتامبر 2009 در سایت ما درج گردیده بود را مطالعه نمایید.

پس از تغیرات قوانین 8 فوریه 2010 ما ایمیلها و تماس های بسیاری دریافت نموده ایم که افراد مختلف با شرح دادن شرایط خودشان از ما می خواهند به آنها بگوییم وضعیت جدید چگونه شرایط اقدامات آنها را به طور خاص تحت الشعاع قرار خواهد داد. متاسفانه پاسخگویی به همه موارد خاص برای ما مقدور نمی باشد و از شما می خواهیم که مطالب زیر همراه با دیگر مطالب مربوطه که به صورت لینک در اینجا ذکر گردیده اند را به دقت مطالعه فرمایید و مطمئن باشید که تا حد و حدودی در جریان قرار خواهید گرفت. مطالب عنوان شده در زیر نه تنها برای موکلین خودمان، بلکه برای همه افرادی که جهت مهاجرت به استرالیا اقدام نموده اند و یا برنامه ریزی می نمایند که اقدام کنند مفید واقع خواهد شد.

مطالب زیر از سایت اداره مهاجرت استرالیا، خبرگزاریها و مصاحبه با وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا بر گرفته شده و نظرات و پیشنهادات مشاورین رهپوی دات کام به آنها اضافه گردیده است. این مطالب به مرور کاملتر گردیده و پاسخ به چند سوال متداول نیز به آنها اضافه خواهد گردید.

در تاریخ 8 فوریه 2010 وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا، سناتور کریس ایوانس اعلام کرد که لیست مشاغل بسیار مورد نیاز (MODL) از دستور کار اداره مهاجرت استرالیا حذف گردید. لیست MODL حذف گردید به این دلیل که لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا طوری تنظیم خواهد گردید که هدفمند تر از قبل نیازهای کاری استرالیا را بر طرف سازد.

البته حذف لیست MODL تاثیری در پرونده افرادی که از طریق ویزای 485 اقدام نموده و یا پرونده آنها تحت برسی توسط اداره مهاجرت استرالیا می باشد نمی گردد.

همچنین اعلام گردید که در اواسط سال 2010 میلادی لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا (SOL) دچار تغییراتی خواهد گردید به این ترتیب که تنها مشاغلی را شامل گردد که بصورت واقعی مورد نیاز استرالیا بوده و بازار کاری در استرالیا برای آنها وجود داشته باشد. بدین ترتیب در آن زمان دیگر به لیست مشاغل بحرانی (Critical List) نیز نیازی نخواهد بود و لیست مشاغل بحرانی نیز حذف خواهد گردید و متقاضیان مهاجرت به استرالیا تنها با یک لیست (SOL) سر و کار خواهند داشت. مشخصا این تغییر مثبت است چرا که خیلی ها زمان اقدام بین انواع و اقسام لیست سر در گم می شدند و خیلی ها هم که اقامت می گرفتند از آنجا که لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا در بسیاری از موارد با نیاز واقعی بازار کار همخوانی نداشت پس از مهاجرت به استرالیا با مشکل بی کاری مواجه می شدند.

لیست مشاغل مورد نیاز (SOL) جدید شامل حال افرادی خواهد گردید که تا آن زمان پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نکرده باشند. پس اگر از طریق شغلی اقدام نموده اید و جواب ارزشیابی را گرفته اید که ممکن است در لیست مشاغل مورد نیاز که در اواسط 2010 اعلام خواهد شد قرار نگیرد بهتر است هر چه سریعتر پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایید تا تغییرات در لیست جدید شامل حال شما نگردد.

البته یک مورد خاص هم وجود دارد به این صورت که شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز که در اواسط 2010 به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد وجود نداشته باشد اما در لیست مشاغل مورد نیاز یک یا چند ایالت در استرالیا قرار گرفته باشد که در این صورت باز هم می توانید از طریق اسپانسر ایالتی اقدام نمایید.

مورد بعدی که عنوان گردیده این می باشد که بر طبق ماده 39 قانون مهاجرتی استرالیا که در سال 1958 به ثبت رسیده است، وزیر مهاجرت این اختیار را دارد که تعیین نماید در هر سال به چه تعداد از متقاضیان مهاجرت به استرالیا جواب مثبت داده شود. بر همین اساس وزیر مهاجرت اعلام نموده است که به تعداد محدودی از افرادی که قبل از 1 سپتامبر 2007 پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نموده اند پاسخ مثبت داده خواهد شد. زمانی که تعداد پاسخهای مثبت به حد مورد نظر رسید، باقی پرونده ها همراه با مبالغ پرداخت شده به اداره مهاجرت به متقاضیان ارجاع داده شده و برسی نخواهند گردید و تقاضا نامه های آنها نادیده گرفته خواهد شد. نادیده گرفته شدن پرونده های برگشتی نیز مثبت است چرا که به آنها امکان درخواست دوباره می دهد.

پس اگر شما پرونده خود را به اداره مهاجرت ارسال نموده اید تاثیرات حذف MODL و تغیرات در لیست SOL شامل حال شما نخواهد گردید.

باز هم از دید ما افرادی که قبل از سپتامبر 2007 پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نموده اند اما تا کنون ویزای خود را دریافت نکرده اند بیشترین نگرانی را خواهند داشت. وزیر مهاجرت استرالیا (سناتور کریس ایوانس) در جواب یک خبر نگار که پرسیده است چرا این همه مدت خیلی از متقاضیان مهاجرت را با ترفندهای گوناگون از جمله تغییر اولویتها بلا تکلیف گذاشته و در نهایت پرونده آنها را باز می گردانید گفته است که وظیفه من دفاع از منافع استرالیا می باشد هر چند که این سیاست مثل یک قرص سختی باشد که از گلوی خیلی از متقاضیان مهاجرت به استرالیا پایین نرود!

اداره مهاجرت استرالیا تصمیم دارد در سیستم امتیاز بندی نیز تجدید نظر نماید. از آنجا که ورود به بحث سیستم امتیازبندی جهت مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت و تخصص در این موضوع نمی گنجد ما به دو مورد که خود اداره مهاجرت جهت نشان داده ضعف سیستم فعلی بعنوان مثال مطرح کرده است بطور گذرا اشاره می کنیم. تا تاریخ 8 فوریه 2010 اگر یک آرایشگر و یک محقق محیط زیست (و یا یک بازرس بهداشت محیط، بازرس مواد غذایی یا کارشناس شهرسازی) که هر دو زیر 30 سال سن داشتند جهت اخذ اقامت استرالیا اقدام می نمودند، آرایشگر بیش از 130 امتیاز بدست می آورد و می توانست مستقیما بدون داشتن کسری امتیاز جهت اخذ اقامت استرالیا اقدام نماید اما بازرس یا محقق بهداشت محیط زیست و یا یک شمیدان و یا متخصص های حرفه ای دیگر که در بالا ذکر گردید مجموع امتیازاتشان به 100 می رسید و مجبور می شدند کسری امتیاز را با اخذ اسپانسر و اخذ نمره بالاتر در امتحان آیلتس و یا از طرقهای دیگر جبران نماید. بنابر این فردی که یک دوره فنی حرفه ای آرایشگری را گذرانده بود (بگذریم که تا 4 سال پیش آرایشگرها حتی بدون گذراندن دوره و با ارائه یک گواهی اشتغال 7 ساله که همان گواهی اشتغال هم عمدتا سوری بود اقدام می کردند) با امتیاز کامل پرونده شان به اداره مهاجرت استرالیا ارسال می گردید. اما یک فردی که لیسانس، فوق لیسانس و یا دکترای بهداشت محیط، بازرس مواد غذایی، شیمی یا شهر سازی داشت (به قول اداره مهاجرت حتی اگر مدرکش از دانشگاه هاروارد هم بود) با کمبود امتیاز مواجه می شد و باید کمبود امتیاز را به نوعی جبران می نمود. حال اداره مهاجرت استرالیا به این نتیجه رسیده است که بهتر است سیستم امتیاز بندی طوری تنظیم گردد که افرادی که دارای تخصصهای بالاتر می باشند و می توانند به صورت استراتژیک نیازهای اقتصادی استرالیا را بر آورده سازند از امتیاز بالاتری برخوردار گردند. البته هنوز قید نگردیده که در چه زمانی امتیاز بندی ها تغییر خواهند کرد. احتمالا اداره مهاجرت تصمیم گرفته متقاضیان پس از تغییر و تحولات پی در پی فعلی اول یک نفس راحتی بکشند، سپس امتیاز بندیها را تغییر دهد.

در مورد افرادی که با ویزای دانشجویی به استرالیا رفته و یا خواهند رفت نیز تغییراتی صورت گرفته است. بسیاری از این افراد رشته های تحصیلی را در نظر گرفته اند که در حال حاضر در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می باشد. این افراد به این امید این رشته ها و گرایشهای تحصیلی را انتخاب نموده اند که بتوانند پس از پایان تحصیلاتشان از دولت استرالیا تقاضای اقامت دائم بنمایند. اما با توجه به شرایط بوجود آمده جدید اداره مهاجرت استرالیا هیچ گونه تضمینی نداده است که رشته تحصیلی افراد همواره در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا باقی خواهد ماند. چنانچه شما در یک رشته ای مشغول به تحصیل می باشید که در لیست جدید مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود نداشته باشد، امکان تقاضای اقامت استرالیا از طریق مهارت و تخصص به شما داده نخواهد شد و باید پس از تحصیلات به مملکت خود باز گردید. جناب کریس ایوانس از این قضیه ابراز ناخشنودی کرده اند که عده زیادی تنها با هدف اخذ اقامت استرالیا در استرالیا به تحصیل مشغول می شوند چنانچه در حال حاضر دهها هزار نفر به عنوان فراگیری فنون آرایشگری و آشپزی در استرالیا مشغول به تعلیم می باشند به این امید که پس از کسب مدرک بتوانند در استرالیا باقی بمانند.

نتیجه: 1- از طریق مشاغلی جهت مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت و تخصص اقدام نمایید که به دانش آکادمیک بالاتری نیاز داشته باشند. احتمالا پزشکان، پرستاران، مهندسین و متخصصین کامپیوتر و ما بقی افرادی که شغل آنها در حال حاضر در لیست مشاغل بحرانی (Critical List)قرار دارد همچنان در لیست مشاغل مورد نیاز که در اواسط سال 2010 ابلاغ خواهد گردید قرار خواهند گرفت و به احتمال زیاد مشاغلی از قبیل مترجمی و خیلی از مشاغل فنی حرفه ای و یا مشاغلی که دارای امتیازات پایین باشند در لیست جدید قرار نخواهند داشت. 2- چه به امتیاز اسپانسر ایالتی احتیاج داشتید و چه نداشتید در صورت امکان سعی نمایید از یکی از ایالتهای استرالیا درخواست اسپانسرشیپ بنمایید. 3- اگر جواب ارزشیابی مدارک (assessment) را گرفته اید سعی نمایید تا اواسط سال 2010 کارهای باقی مانده را انجام داده و پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایید چرا که ممکن است پس از این مهلت دیگر شغل مورد نظر شما جزء مشاغل مورد نیاز استرالیا نبوده و نتوانید اقدام نمایید. 4- به امید اینکه از طریق مهارت و تخصص بتوانید پس از تحصیل در استرالیا اقامت دائم استرالیا را کسب نمایید با ویزای دانشجویی به استرالیا نرفته و مخارج سنگین ادامه تحصیل در استرالیا را متحمل نشوید. 5- اگر دارای شغلی هستید که بصورت آکادمیک در سطح بالا نمی باشد سعی نمایید تا قبل از اواسط سال 2010 مرحله ارزشیابی مدارک (assessment) را انجام داده و پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایید چرا که پس از آن مهلت ممکن است شغل شما در لیست جدید مشاغل مورد نیاز استرالیا (SOL) وجود نداشته و دیگر نتوانید از طریق مهارت و تخصص جهت مهاجرت به استرالیا اقدام نمایید. 6- اگر جزء افرادی می باشد که پرونده تان قبل از سپتامبر 2007 به اداره مهاجرت استرالیا ارسال گردیده و تا کنون پاسخی دریافت نکرده اید امیدواریم بین آن دسته از افراد قرار بگیرید که شامل سهمیه سالیانه خواهند بود و جواب مثبت دریافت نمایید، اما اگر پرونده تان مرجوع شد نا امید نشوید چون این بار می توانید با یک پرونده قوی تر اقدام نموده و پروسه کاری کوتاهتر خواهد بود.

در مجموع از دید مشاورین ما اگر اینبار اداره مهاجرت استرالیا واقعا این تصمیم جدید خود را به صورت جدی و اصولی به مرحله اجرا بگذارد قطعا به نفع متقاضیان مهاجرت به استرالیا و دولت استرالیا تمام خواهد شد چرا که مدت زمان بلاتکلیفی کوتاهتر شده و شانس پیدا کردن کار پس از دریافت اقامت استرالیا بالاتر خواهد رفت.

و حالا بحث شیرین و ادامه دار اولویتهای برسی پرونده ها از طرف اداره مهاجرت استرالیا که در سالهای اخیر همواره در تغییر و تحول بوده است.

برای افرادی که تا کنون باقی مطالب سایت در زمینه اولویتها را مطالعه نکرده اند لطفا توجه داشته باشید که بر اساس ماده 51 از قوانین مهاجرتی استرالیا وزیر مهاجرت و شهروندی استرالیا این اختیار را دارد که بسته به نیازهای روز استرالیا پرونده های درخواست مهاجرت به استرالیا را بر اساس اولویت بندی تحت برسی قرار دهد. الویت بندی جرو معدود قوانین مهاجرتی می باشد که عطف بما سبق می شود. و پس از تغییرات 8 فوریه 2010 اولویت برسی پرونده های مهاجرت به استرالیا بر اساس زیر صورت می گیرد.


1- افرادی که قبل از مهاجرت به استرالیا و قبل از ارسال پرونده شان به اداره مهاجرت استرالیا، توسط یکی از کارفرماهای استرالیایی استخدام شده باشند. به این مورد اسپانسر کاری گفته می شود. اخذ اسپانسر کاری جدیدا بسیار سخت و در حد غیر ممکن می باشد. به این دلیل که قبل از اینکه یک کارفرما بتواند شما را از ایران استخدام نماید باید به اداره مهاجرت استرالیا اثبات نموده و آنها را متقاعد نماید که شما دارای یک مهارت و حرفه خیلی خاص می باشید که ایشان با تمام تلاشی که انجام داده اند نتوانستند در خود استرالیا شخصی را پیدا نمایند که بتواند کار شما را انجام دهد و بنا بر این مجبور هستند اسپانسر شما شده و شما را به استرالیا ببرند. اسپانسر کاری برای کارفرما مسولیتهای سنگینی دارد.

2- افرادی که دارای اسپانسر ایالتی می باشند و این اسپانسرشیپ بر اساس نیاز خیلی خاص یک ایالت به شغل شما و با توافق اداره مهاجرت استرالیا صورت گرفته است. در مورد اسپانسر ایالتی در قسمت مربوطه در سایت ما به تقصیل توضیح داده شده است.

3- افرادی که دارای اسپانسر ایالتی می باشند و همچنین شغل آنها در لیست مشاغل بحرانی استرالیا (Critical List) قرار گرفته است. واضح است که این گروه تنها تا زمانی وجود خواهند داشت که لیست مشاغل بحرانی حذف نگردیده است.

4- افرادی که جزو گروه 1و 2و 3 نیستند اما شغل آنها در لیست مشاغل بحرانی (Critical List) قرار دارد. باز هم تا زمانی که لیست مشاغل بحرانی حذف نشده است.

5- افرادی که اسپانسر ایالتی دارند اما شغلشان در لیست مشاغل بحرانی (Critical List) عنوان نگردیده است.

6- افرادی که توسط یکی از اعضاء خانواده شان در استرالیا اسپانسر شده اند و شغلشان در لیست مشاغل بحرانی استرالیا موجود نمی باشد.

7- باقی متقاضیان که شامل موارد بالا نمی شوند بر حسب مورد و زمان دریافت پرونده از طرف اداره مهاجرت استرالیا به پرونده های آنها رسیدگی خواهد شد.

سوال: از کجا بدانم که شغل من در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا (SOL) که اواسط 2010 اعلام خواهد شد وجود خواهد داشت یا خیر؟
پاسخ: در حال حاضر نمی توان مطمئن بود چه شغلهایی در لیست جدید قرار خواهند گرفت. اما با نگاهی عمیقتر به اهداف فعلی اداره مهاجرت در راستای پذیرش مهاجرینی که دارای تواناییهای شغلی در سطوح بالاتر می باشند می توان حدس زد که تعدادی از مشاغل فنی حرفه ای و مشاغلی که دارای امتیازات پایینتر می باشند از لیست جدید حذف خواهند گردید. در ضمن طبق گفته وزیر مهاجرت امتیاز بندیها نیز تغییر خواهند نمود تا مشکل نا برابری نامعقول امتیاز بندی های فعلی نیز برطرف گردد.

سوال: در مورد اولویت دوم لطفا بیشتر توضیح دهید.
پاسخ: اولویت دوم از نظر ما موقعیت خوبی را می تواند برای افرادی بوجود بیاورد که شغل آنها در لیست مشاغل جدید وجود نخواهد داشت. به این ترتیب که این افراد می توانند لیست مشاغل مورد نیاز ایالتها را برسی نموده و ایالتی را پیدا نمایند که در زمان مورد نظر به شغل آنها نیاز داشته و به آنها اسپانسر ایالتی بدهد. وزیر مهاجرت و شهروندی خاطر نشان نموده است که اداره مهاجرت استرالیا به این افراد نیز اقامت خواهد داد هر چند که شغل آنها در لیست مشاغل مورد نیاز موجود نباشد. البته که این موضوع دو هدف اداره مهاجرت را می رساند. اول اینکه در مجموع به آمار بیکاری ایالتها نسبت به قبل احترام بیشتری گذاشته می شود که اداره مهاجرت استرالیا تا این حد به آنها اختیار می دهد، اما از طرف دیگر گمان می رود که مراحل اخذ اسپانسر ایالتی مخصوصا جذب اسپانسرها به پرونده شخص شما در دنیای فعلی رقابت بین متقاضیان سختتر خواهد گردید.

سوال: من بعنوان بازرس بهداشت محیط/ شیمی دان/ شهرساز / محقق محیط زیست / معمار فضای سبز / معمار / بازرس مواد غذایی و .... ارزشیابی شد ه ام اما مدارکم را هنوز به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نکردم. حال نمی دانم در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا که در اواسط 2010 به کار گرفته خواهد شد امتیاز بالاتری برای شغل من در نظر گرفته خواهد شد یا اینکه شغل من از این لیست حذف خواهد گردید. اگر بدانم که حذف خواهد گردید هر چه سریعتر مدارکم را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال خواهم نمود. اما اگر بدانم که امتیاز بیشتری برای شغلم در نظر گرفته خواهد شد صبر می کنم تا لیست جدید بیرون بیاید و سپس مدارکم را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال خواهم نمود. لطفا راهنمایی فرمایید.
پاسخ: تمامی شغلهای ذکر شده در سوال فوق و شغلهای مشابه آنها که خیلی در مورد آنها سوال می شود همگی از مشاغلی هستند که در لیست فعلی به آنها 50 امتیاز اختصاص داده شده است اما از طرف دیگر افرادی که از طریق این نوع مشاغل اقدام می نمایند حتما باید دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا از دانشگاه های معتبر و با معدل قابل قبول باشند. وزیر مهاجرت استرالیا نیز ذکر کرده است که اینگونه مشاغل باید دارای امتیاز بیشتری نسبت به مشاغل آرایشگری و آشپزی باشند که در حال حاضر 60 امتیازی می باشند. پس دور از ذهن نیست که احتمال بدهیم این مشاغل در لیست جدید مشاغل از امتیاز بالاتری برخوردار خواهند گردید اما از آنجا که در دنیای قوانین مهاجرت استرالیا خیلی اوقات قوانین جدید با تحلیلها و پیش بینی های منطقی همخوانی ندارند ما پیشنهاد می دهیم سعی نمایید تا زمان مقرر پرونده خود را به اداره مهاجرت استرالیا ارسال نمایید، اما اگر به هر دلیل (مثلا تاخیر در اخذ مدرک آیلتس) موفق نشدید به موقع این کار انجام دهید به این امید باشید که شغلتان در لیست جدید هم وجود داشته و از امتیاز بالاتری برخوردار باشد.

سوال: من می خواهم از طریق مدرک کامپیوتر اقدام کنم و همه مدارکم آماده ارسال به انجمن مهندسین کامپیوتر می باشد. آیا انجمن مهندسین کامپیوتر سوابق کاری من که روی مهارتهای موجود در لیست MODL متمرکز بوده را نادیده خواهد گرفت؟
پاسخ: انجمن مهندسین کامپیوتر در یک اقدام عجیب در سایت خود عنوان نموده است که به در نظر گرفتن مهارتهای موجود در لیست MODL ادامه خواهد داد! هر چند که اداره مهاجرت استرالیا MODL را حذف نموده است. حال این موضوع تا کی ادامه خواهد داشت از طرف انجمن مهندسین کامپیوتر دقیقا عنوان نگردیده است. اما ما پیشنهاد می کنیم شما هم از فرصت استفاده نموده و مدارک خود را ارسال نمایید.

سوال: من از طریق مهندسی میکانیک / عمران / نفت / معدن و .... می خواهم اقدام نمایم/ اقدام نموده ام. آیا این شانس وجود دارد که شغل من در لیست جدید مشاغل مورد نیاز استرالیا وجود نداشته باشد؟
پاسخ: این احتمال از نظر ما خیلی ضعیف می باشد چون رشته های مهندسی همواره مورد نیاز استرالیا بوده اند حتی در دوران بحران اقتصادی.

جهت کپی مطالب این وب سایت حتما همانگی های لازم را با دفتر رهپوی دات کام به عمل آورید.
شرایط آیلتس و مهارت فنی
تا جایی که ما تا کنون شاهد بوده ایم بیشترین تغییر قوانین در رابطه با مهاجرت به استرالیا تا به حال شامل افرادی شده است که از طریق مهارت فنی حرفه ای جهت مهاجرت به استرالیا اقدام می نمایند. ادامه>>


مترجمین زبان انگلیسی و اسپانسر ایالتی
بسیاری از مترجمین زبان انگلیسی جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت دائم استرالیا به ما مراجعه می نمایند. تعدادی از آنها در جریان آخرین تحولات مربوط به اقدام از طریق مترجمین زبان انگلیسی نیستند. ادامه>>